Ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά» πραγματοποίησε την Πέμπτη 16 Ιουνίου Ενημερωτική Ημερίδα στο πλαίσιο του προγράμματος κατάρτισης «Αιγοπρόβατα: Ολιστική προσέγγιση της εκτροφής με μειωμένο περιβαλλοντικό αποτύπωμα» στο πολιτιστικό κέντρο Πορτιανού στη Λήμνο.
Ο οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά» προχωρά στην υλοποίηση του 2ου εκπαιδευτικού εργαστηρίου (toolkit workshop) στη Βόρεια Εύβοια, στο πλαίσιο των δράσεων εκπαίδευσης και συμβουλευτικής για την ενίσχυση της «αγροδιατροφικής επιχειρηματικότητας» στην περιοχή. Το 2ο toolkit workshop «Αγροδιατροφικά Προϊόντα: Από την Ιδέα στο Ράφι», με κεντρική εισηγήτρια την κα. Μπαλαφούτη Γιάννα, Εκπαιδεύτρια Γαστρονομίας και Δημιουργίας Προϊόντος, θα πραγματοποιηθεί την Πέμπτη 16 Ιουνίου 2022, στις 19:30, στο Ανοιχτό Κέντρο Στήριξης Κατοίκων Βόρειας Εύβοιας, στη Στροφυλιά.
Ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός Νέα Γεωργία Νέα Γενιά (ΝΓΝΓ) πραγματοποίησε με επιτυχία το Σάββατο 4 Ιουνίου τον πρώτο κύκλο εκδηλώσεων με θέμα «Η αξία των Συνεργατικών Σχημάτων στον πρωτογενή τομέα» στην περιοχή της Φολόης στην Ηλεία. Η πρωτοβουλία αποτέλεσε επιμέρους δράση του εγχειρήματος «Ολοκληρωμένο Πρόγραμμα Αγροδιατροφικής Ανάπτυξης στις Μηλιές», την υλοποίηση του οποίου έχει αναλάβει ο Οργανισμός με την καθοδήγηση και υποστήριξη του Ιδρύματος Folloe.
Ο οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά» προχωρά στην υλοποίηση δράσεων εκπαίδευσης και συμβουλευτικής για την υποστήριξη της «αγροδιατροφικής επιχειρηματικότητας» στην Βόρεια Εύβοια, ξεκινώντας με το εκπαιδευτικό εργαστήριο (toolkit workshop) «Μεταποίηση αγροτικών και κτηνοτροφικών προϊόντων: Από τη θεωρία στην πράξη» με κεντρικό εισηγητή τον κ. Τάσο Λάμπρου, Business Development Expert, το οποίο θα πραγματοποιηθεί το Σάββατο 14 Μαΐου 2022, στη Λίμνη Ευβοίας.
Την Πέμπτη, 12 Μαΐου 2022 στις 17:00, στις εγκαταστάσεις του Perrotis College στην Θεσσαλονίκη, η «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά» πραγματοποιεί το πρώτο Trophy Meetup, που συνδιοργανώνεται από το Perrotis College και το Κέντρο Επιχειρηματικότητας και Καινοτομίας του Οικονομικού Πανεπιστημίου Αθηνών (ACEin). Η πρωτοβουλία αυτή διεξάγεται στο πλαίσιο του πρωτοποριακού εγχειρήματος Trophy-Τροφή που υποστηρίζει το ελληνικό αγροδιατροφικό οικοσύστημα, τον ψηφιακό μετασχηματισμό του κλάδου και τη νεανική επιχειρηματικότητα.
O Οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά», σε συνεργασία με το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΓΠΑ) προσφέρουν δωρεάν πρόγραμμα κατάρτισης και συμβουλευτικήςμε θέμα «Κρεοπαραγωγός Πτηνοτροφία».
Το πρόγραμμα κατάρτισης, το οποίο υλοποιείται στις περιοχές Άρτας, Ιωαννίνων και Χαλκίδας θα δώσει τη δυνατότητα συνολικά σε πενήντα πέντε (55) νέους πτηνοτρόφους με μεγάλη, μικρή ή και καθόλου εμπειρία, να αποκτήσουν εξειδικευμένες γνώσεις και δεξιότητες για την αποτελεσματική εκτροφή κρεοπαραγωγών πτηνών, όπως το κοτόπουλο και η γαλοπούλα.
Ο οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά», το Πανεπιστήμιο Δυτικής Μακεδονίας (Τμήμα Γεωπονίας και Ινστιτούτο Αειφορικής Ανάπτυξης και Διαχείρισης Φυσικών Πόρων-ΠΕΚ ΤΗΜΕΝΟΣ-ΠΔΜ), η Περιφέρεια Δυτικής Μακεδονίας, τo Cluster Βιοοικονομίας και Περιβάλλοντος Δυτικής Μακεδονίας (CluBE), και η Αγροδιατροφική Σύμπραξη Περιφέρειας Δυτικής Μακεδονίας σε συνεργασία με το Πανεπιστήμιο Rutgers(ΗΠΑ) διοργάνωσαν την Παρασκευή 01 Απριλίου 2022, στην Κοζάνη ενημερωτική ημερίδα με θέμα «Towards a circular economy in the agriculturalsector».
O οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά», σε συνεργασία με το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΓΠΑ) και το Πανεπιστήμιο Θεσσαλίας (ΠΘ), ξεκινούν ένα νέο δωρεάν πρόγραμμα συμβουλευτικής υποστήριξης, σε ζωοτεχνικό, οικονομοτεχνικό και κτηνιατρικό επίπεδο, για κτηνοτρόφους της Περιφέρειας Θεσσαλίας, με επίκεντρο την Περιφερειακή Ενότητα Καρδίτσας.
Ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά» πραγματοποίησε την Πέμπτη 17 Μαρτίου Ενημερωτική Εκδήλωση στη Λάρισα, στο πλαίσιο λήξης της πρώτης φάσης του προγράμματος «Βασιλοτροφία: Αξιοποίηση, διάσωση και βελτίωση γενετικού υλικού μελισσών στη Θεσσαλία».
Θέλεις να εργαστείς μαζί μας; Έχεις εμπειρία στην επικοινωνία και τις δημόσιες σχέσεις; Μπορείς τώρα να κάνεις αίτηση για να εργαστείς ως Communications Director σε μια από τις μεγαλύτερες μη κερδοσκοπικές πρωτοβουλίες στον τομέα της αγροδιατροφής στην Ελλάδα.
Ο Οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά» και η Περιφέρεια Θεσσαλίας, σε συνεργασία με το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών, υλοποιούν από κοινού, από τις 21 Φεβρουαρίου 2022, το δωρεάν πρόγραμμα κατάρτισης και συμβουλευτικής, με θέμα «Βασιλοτροφία: Αξιοποίηση, διάσωση και βελτίωση γενετικού υλικού μελισσών στη Θεσσαλία».
O Οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά», σε συνεργασία με το Γεωπονικό Πανεπιστήμιο Αθηνών (ΓΠΑ) προσφέρουν δωρεάν πρόγραμμα κατάρτισης και συμβουλευτικήςμε θέμα «Κρεοπαραγωγός Πτηνοτροφία».
Ο οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά» και η εταιρεία ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΑΘΗΣ ανακοινώνουν μια νέα συνεργασία για τον σχεδιασμό και την υλοποίηση ενός εξειδικευμένου προγράμματος κατάρτισης και μεταφοράς τεχνογνωσίας σχετικά με τη χρήση νέων τεχνολογιών και ήπιων δεξιοτήτων, από εμπειρογνώμονες Πανεπιστημίων της Ελλάδας και των Η.Π.Α. στα στελέχη της Γεωπονικής Διεύθυνσης της ΜΠΑΡΜΠΑ ΣΤΑΘΗΣ.
Ο οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά» ξεκινάτην υλοποίηση του έργου «Αγροτική Ανάπτυξη στις Μηλιές», στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας του Ιδρύματος Folloe για την αναβίωση των Μηλεών. Το έργο αφορά σε ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα ανάπτυξης και υποστήριξης για την προαγωγή του αγροδιατροφικού τομέα, με επίκεντρο το χωριό Μηλιές του νομού Ηλείας.
Στο πλαίσιο αυτό, ο οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά» αναζητά ένα (1) άτομο για τη στελέχωση της παρακάτω θέσης:
Project Manager «Αγροτική Ανάπτυξη στις Μηλιές»
Ο οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά» ξεκινάτην υλοποίηση του έργου «Αγροτική Ανάπτυξη στις Μηλιές», στο πλαίσιο της πρωτοβουλίας του Ιδρύματος Folloe για την αναβίωση των Μηλεών. Το έργο αφορά σε ένα ολοκληρωμένο πρόγραμμα ανάπτυξης και υποστήριξης για την προαγωγή του αγροδιατροφικού τομέα, με επίκεντρο το χωριό Μηλιές του νομού Ηλείας.
Ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά», συνεχίζει τις στοχευμένες δράσεις για την υποστήριξη των κατοίκων των πυρόπληκτων περιοχών, στο πλαίσιο της υλοποίησης του προγράμματος «Επανεκκίνηση της αγροτικής οικονομίας στη Βόρεια Εύβοια», που αποτελεί μέρος της Πρωτοβουλίας Στήριξης της Βόρειας Εύβοιας του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ).
Ο Οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά» διοργανώνει ενημερωτική εκδήλωση που θα πραγματοποιηθεί την Κομοτηνή την Παρασκευή 10 Δεκεμβρίου με αφορμή την έναρξη του προγράμματος κατάρτισης «Αιγοπρόβατα: Ολιστική προσέγγιση της εκτροφής με μειωμένο περιβαλλοντικό αποτύπωμα». Η εκδήλωση θα πραγματοποιηθεί στην αίθουσα συνεδριάσεων της Περιφέρειας Ανατολικής Μακεδονίας & Θράκης στο κτίριο της Παλαιάς Νομαρχίας στην Κομοτηνή από τις 10.00πμ έως τις 13.30 μμ.
Οι προοπτικές ανάπτυξης του αγροδιατροφικού τομέα τέθηκαν στο επίκεντρο του τριήμερου διαδικτυακού Διεθνούς Συνεδρίου «Κλιματική Αλλαγή: Το Μέλλον του Αγροδιατροφικού Τομέα», το οποίο πραγματοποιήθηκε από τις 9 έως τις 11 Νοεμβρίου του 2021. Το Συνέδριο διοργανώθηκε από τον μη κερδοσκοπικό οργανισμό «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά», με σκοπό το διάλογο και τη συσπείρωση του οικοσυστήματος για την ανάδειξη νέων προσεγγίσεων για την αειφορία και τη βιώσιμη αγροτική ανάπτυξη με αφορμή τον αντίκτυπο της κλιματικής αλλαγής.
Ο μη κερδοσκοπικός οργανισμός «Νέα Γεωργία Νέα Γενιά» ξεκινά την υλοποίηση του προγράμματος «Επανεκκίνηση της αγροτικής οικονομίας στη Βόρεια Εύβοια», που αποτελεί μέρος της Πρωτοβουλίας Στήριξης της Βόρειας Εύβοιας του Ιδρύματος Σταύρος Νιάρχος (ΙΣΝ).